Konferencja dot. Specjalnych Stref Ekonomicznych

Partia RAZEM zorganizowała 8 października 2015 r. na pl. Dominikańskim konferencję prasową na temat działających we Wrocławiu i okolicach Specjalnych Stref Ekonomicznych. Celem spotkania było obnażenie patologii funkcjonowania SSE.

Podczas konferencji dr Iwo Augustyński, ekonomista kandydujący z wrocławskiej listy RAZEM w najbliższych wyborach do sejmu, zwracał uwagę na absurdalność tworzenia stref ekonomicznych w mieście, w którym bezrobocie znajduje się na poziomie 3,8%. „Rolą stref miało być pobudzanie inwestycji na obszarach o wysokiej stopie bezrobocia. Tymczasem utworzona przez radnych Rafała Dutkiewicza podstrefa Legnickiej SSE znajduje się w samym centrum Wrocławia, przy ulicy Ruskiej oraz na placu Dominikańskim. To przecież miejsca same w sobie bardzo dla inwestorów atrakcyjne!”, podkreślał Augustyński.

Katarzyna Wieliczko, lokalny przedsiębiorca oraz kandydatka Razem zwróciła uwagę na rozrost podstrefy Wałbrzyskiej w dzielnicy Zgorzelisko i jego negatywne skutki dla lokalnych przedsiębiorców. “Przyzwolenie władz na powiększanie się stref to zgoda na nieuczciwą konkurencję i wyrządzanie szkody rodzimej gospodarce”, tłumaczyła.

Organizatorzy przedstawili także mapę Wrocławia z zaznaczonymi obszarami SSE. Podkreślali, że bez zmiany podejścia władz do lokalnej i regionalnej gospodarki, proces rozszerzania się stref będzie trudny do zatrzymania.

Partia RAZEM zarzuca rządowi i włodarzom miast brak długoterminowej wizji rozwoju polskiego przemysłu i marnotrawienie publicznych pieniędzy. Beneficjentami specjalnych stref są w ponad 80% firmy z kapitałem zagranicznym, w większości niezainteresowane rozwojem regionu, które w każdej chwili mogą przenieść swoje siedziby do innych państw.

Zamiast wspierania zagranicznych koncernów, RAZEM postuluje tworzenie funduszy celowych na rozwój lokalnych innowacyjnych przedsiębiorstw, wspieranie spółdzielczości oraz stopniowe wygaszanie SSE.

Invalid Displayed Gallery

SHARE IT:

Comments are closed.