Lewica Razem wystawia świadectwo minister Zalewskiej

Pisowskie fermy trolli, fatalna w skutkach reforma edukacji, brak szacunku dla nauczycieli i nauczycielek – Marcelina Zawisza i Wojciech Browarny z Komitetu Lewica Razem ocenili dotychczasowe dokonania rządu Prawa i Sprawiedliwości na polu edukacji.

Komitet Lewica Razem wystawił rządowi świadectwo. Oceniana była reforma edukacji, szacunek dla nauczycieli, relacje ze związkami zawodowymi oraz umiejętności szczucia na ludzi.

Reforma edukacji: niedostateczny

– Za chwilę edukacje zaczną podwójne roczniki. Już wiemy, że będą mieli problemy nie tylko w szkołach ponadpodstawowych, ale także w dostaniu się na studia. Od miesięcy wiadomo, że wbrew zapewnieniom minister Zalewskiej, reforma edukacji nie była bezkosztowa. Koszty zostały zrzucone na samorządy – mówiła na konferencji Marcelina Zawisza, liderka listy komitetu Lewica Razem w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Szacunek dla nauczycieli: niedostateczny

– Prawo i Sprawiedliwość od początku protestu i strajku zachowuje się w stosunku do nauczycieli i nauczycielek pogardliwie. Tak samo pogardliwie zachowywali się w stosunku do opiekunów osób z niepełnosprawnościami. To pokazuje jasno, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrafi rozwiązywać bieżących konfliktów. Zachowuje się jak trzyletnie obrażone dziecko. Nie próbuje zrozumieć, obraża, tupie nogą i udaje, że świat nagnie się do jego potrzeb. A koszty tego zachowania będą odczuwać kolejne pokolenia uczennic i uczniów – tłumaczyła Zawisza.

Relacje ze związkami zawodowymi: niedostateczny

– Związek Nauczycielstwa Polskiego od miesięcy prosi o sensowny dialog. Domaga się tego, aby rząd traktował poważnie ich i setki tysięcy nauczycielek i nauczycieli, których reprezentują – mówiła liderka dolnośląsko-opolskiej listy komitetu Lewica Razem. – Rząd tymczasem oferuje jedynie szopkę, która wiadomo, że nie doprowadzi do rozwiązania problemu polskiego szkolnictwa. Apelujemy do premiera Morawieckiego oraz minister Zalewskiej aby usiedli z nauczycielami i nauczycielkami, przedstawicielami rodziców oraz uczniów w Centrum Dialogu Społecznego i zaczęli prowadzić z nimi realny dialog.

Dbałość o uczniów: niedostateczny

– Na pracy dobrze opłacanych nauczycieli będą mogły skorzystać kolejne pokolenia – nasze dzieci i wnuki. Realizacja postulatów ZNP i nauczycieli i nauczycielek to nie tylko wsparcie ich sytuacji materialnej. To również inwestycja w przyszłość. Zyskamy na tym jako społeczeństwo. Przecież od pracy nauczycieli i nauczycielek zależy przyszłość naszych dzieci. Do jakiej pójdą szkoły, jakie studia skończą, czego się nauczą – tłumaczyła Zawisza.

Program nauczania: niedostateczny

– Dobra szkoła to taka, która uczy współpracy, dialogu, wzajemnego zrozumienia. Takie są fińskie szkoły, które są pokazywane jako wzór do naśladowania. Tymczasem partia rządząca chce, aby szkoła podsycała nienawiść, piętnowała innego, wykluczała – mówiła Marcelina Zawisza.

Szczucie na ludzi: celujący

– Tutaj Prawo i Sprawiedliwość ma ogromne sukcesy. Dlatego opisaliśmy również specjalne zdolności: skuteczne nastawianie ludzi przeciwko sobie dla celów politycznych. Prawo i Sprawiedliwość uruchomiło fermę trolli, która zalała polskie media społecznościowe. Wszyscy czytaliśmy wpisy o trzech nauczycielkach czy o kuzynce która przyszła do szkoły. To wyjątkowy przejaw pogardy rządzących. Pokazujący, że nie tylko Prawo i Sprawiedliwość od początku nie chciało rozmawiać z nauczycielami i nauczycielkami, ale że ich celem było zniszczenie ich. To obrzydliwy pokaz siły w wykonaniu rządu – mówiła Marcelina Zawisza, liderka listy Lewica Razem w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Konferencję podsumował Wojciech Browarny. – Minister Zalewska najpierw oblała historię, nie wiedząc kto odpowiada za mord w Jedwabnem. Później oblała matematykę twierdząc, że reforma będzie bezkosztowa. Teraz oblała WOS nie potrafiąc rozmawiać ze związkami zawodowymi i traktując nauczycieli z pogardą.

SHARE IT:

Comments are closed.